Homeopatie
Bohdan Vrabec

Orchitida - zánět varlete

Tento případ nám ukazuje, že homeopatie je opravdu celostní medicína a jak v homeopatii vše souvisí se vším. Je zde vidět, jak náhlá změna počasí nám může pomoci v rozhodování při výběru správného léku.

Muž, podnikatel, 38 let. Rok před návštevou u mě u něj lékaři správně diagnostikovali zánět varlat a léčili jej opakovaně podávanými antibiotiky,avšak bez valného výsledku,ač za ten rok léčby pacient využíval 5 druhů různých antibiotik a potíže se zánětem přetrvávali stále a žel s intenzívnějšími bolestmi.

Pacient popisoval bolesti jako stálé, snesitelné ale dost obtěžující, že se bolesti vždy hodně zhorší při jakékoliv změně počasí jakýmkoliv směrem a že funguje jako barometr. Tím klient řekl,aniž by to tušil přímo rubriku z repertoria - Prostředí-Barometr citlivý na změny tlaku, kde jsou tyto léky: 3. MERC. 2.Phos, Rhod. Dále upřesňoval, že úplně nejhorší bolest je, když se přibližuje bouřka a těsně před propuknutím bouřky a tím opět nevědomky řekl další rubriku z repertoria - bouřky,přiblížení zhoršuje, kde jsou léky : 3. PSOR. RHOD. 2. Agar, Bell-p, Cedr, Gels, Kali-bi,Lach,Lyc,Nat-c, Nat-s, Ran-b, Rhus-t, Sep, Tub.

Dále sebe popisoval jako ambiciózního ve všem,ve sportu, v podnikání a vždy se cítí dobře,když o sobě rozhoduje sám a nerad někoho poslouchá a proto si zařídil svojí firmu aby mohl sám rozhodovat, také že je tvrdohlavý a že to s ním jeho manželka proto nemá někdy jednoduché, i když se pak dokáže omluvit,když zjistí,že se v něčem mýlil. při hádkách že je neústupný a vždy chce mít navrch nad ostatními a že nerad prohrává.

Tak když se podíváme, jakým způsobem klient popisuje své potíže a sebe, Tak opět je zde vidět, že stále přímo nabízí rubriky z repertoria, tak že nebylo moc těžké tento případ repertorizovat.

Další rubriky byly:
Ambiciózní:
3. NUX - V, 2. Ars, Carc, Ign, Lach, Lyc, Sulph, Verat.

Tvrdohlavý:
3. ALUM, ANAC, ARG-N, BAR-C,BELL, BRY, CALC, CALC-P, CINA,CHAM, NUX-V, TARENT, TUB.
2. Acon, Agar,Ars,Calc-s, Caust, chin, Ign, Kali-c, Kali-p, Lyc, Mag-m, Nit-ac, Psor, Sil, Spong, Staph, Sulph, Thuj.

Egoistický:
3. LYC, PLAT,SULPH,
2. Caust, Hyos, Ip, Lach, Pall, Puls, Staph, Stram,

Dále v anamnéze uváděl,že když se jeho firmě nevede jak by si představoval,tak že nemůže usnout a přemýšlí kde je problém a jak něco vylepšit a že si vždy musí naplánovat chod firmy a zakázky na půl roku dopředu.

Takže opět krásné rubriky:
Nespavost,myšlenky z:
3. ARG-N, ARS, CALC, CARC, COFF, HEP, CHIN, NUX-V, OP, SULPH,
2. Bry, Calc-s, gels, Hyos,Kali-c, Lach Lyc, Psor, Sep, Sil, Staph,Tub, Zinc.

A rubrika: Plány,dělá mnoho:
3. CHIN, SULPH,
2. Coff, Chin-s, Lyc, Nat-s, Nux -v.

Nejvýše vycházejí léky 1. Sulphur a pak Lycopodium a Nux vomica. Teď už bylo jen na mě,abych se rozhodl jaký postup a lék zvolit. Samozřejmě,že mi nejvíce seděl lék Sulphur,ale stále mi ještě ležel v hlavě lék Rhododendron,zejména kvůli té velké citlivosti na změny počasí a to byly i bolesti nesilnější a tak jsem se rozhodoval zda začneme lékem na celkový stav a nebo lékem přímo na bolesti, které byly velké.

Občas v takových to případech ,kdy ještě nejsem úplně rozhodnutý jaký postup zvolit, tak si dám pauzu a nechám si případ uležet v hlavě do druhého dne a průběžně o něm přemýšlím. Tak jsem učinil i v tomto případě.

Večer jsem šel ven na procházku,vyjdu z domu a říkám si, že je pěkné dusno a vypadá to na bouřku. Asi po hodině procházky se skutečně začala zatahovat obloha černými mraky a zvedal se vítr. V tu chvíli mě napadlo, že jestli bude bouřka, tak že by mi mohl můj klient druhý den zavolat,zda se mu opět nezhoršili bolesti varlat díky přiblížení bouřky a byl jsem pěkně zvědavý. Bouřka skutečně přišla a já jsem doběhl sotva domů. Kolem 21.hodiny mi zvoní telefon a volá mi můj klient, že i k nim dorazila bouřka a že má zase velké bolesti varlat. Odpověděl jsem mu, že se zítra může u mě zastavit pro léky.

Rozhodl jsem se podat jako první lék RHODODENDRON 9 CH - vyšší potenci léku jsem neměl a dávkování 1 dávku denně po 5 dní a po 5.dávce ať mi klient zavolá. Volal již za 3 dny, že hned od první dávky léku se jeho potíže začaly rychle zlepšovat a nyní že necítí již bolest žádnou. Doporučil jsem mu doužívat předepsané dávky léku jako pro jistotu a pak vynechat.

Jako konstituční lék jsem mu dal Sulphur 30 CH jen aby ho měl doma po ruce,ale aby ho zatím neužíval až jak se dále bude vyvíjet léčba. Klient mi telefonoval pravidelně každý týden po dobu 1 měsíce a ani jednou se potíže nedostavily. Doporučil jsem zatím neužívat žádný lék,jen kdyby se potíže opět začaly objevovat,tak ať mi zavolá a řekneme si jak dále postupovat. Je to neuvěřitelné,ale klient mi volal asi po 2 měsících a to jen aby mi řekl, že je stále bez potíží a že je spokojený a že se i psychicky cítí velice dobře, protože když ho neobtěžují bolesti, tak že může pracovat na 100% a že je v pohodě. Ještě občas mi zavolal a hlásil,že je stále v pořádku. tak že jsme ani lék Sulphur nemuseli použít.

Přibližně za rok,ke mě přivedl na léčení svého syna a spokojeně konstatoval, že je stále bez potíží.

Zde vidíme,že i počasí nám může pomoci upřesnit správný lék,když se vztahuje přímo k problému a zhoršuje potíže člověka. Je zajímavé, že vlastně sám klient dá se říci polovinu repertorizace udělal za mě sám tím, jak popisoval své potíže a vlastně říkal rubriky z repertoria, aniž to sám tušil.

A co říci na závěr? Snad jedině toto : No,není ta homeopatie krásná ?!